Okey Oyna
Tavla Oyna

Windows 95′e karşı açılan dava sonuçlandı

Windows 95′e karşı açılan dava sonuçlandı

Windows 95′in kullanımına yönelik olarak Novell tarafından Microsoft’a karşı açılan dava nihayet sonuçlandı ve kazanan taraf Microsoft oldu.

Microsoft‘un eski işletim sistemi Windows 95, 2001 yılında resmi olarak emekliye ayrıldı ve yıllar önce kullanımdan kalktı ama işletim sistemine yönelik olarak açılan bir davanın sonlanması bugüne kadar sürdü. 2004 yılında ABD menşeli yazılım firması Novell tarafından Microsoft’a karşı açılan davada, Microsoft söz konusu işletim sistemi aracılığıyla rekabet kurallarını çiğnemekle suçlanmıştı.

10 yıldır devam eden davada Novell’in Microsoft’a karşı suçlaması, Microsoft’un Windows 95‘te Microsoft Word‘ü rekabet kurallarına uygunsuz şekilde kullanması ve bunun sonucunda kendisine zarar vermesi yönünde oldu. O yılların en popüler kelime işlemcilerinin başında gelen WordPerfect‘i 1.4 milyar dolar karşılığında satın alan Novell, Microsoft Word’ün popüler hale gelmesiyle zarar etmişti. Microsoft Word’ün çıkmasının ardından WordPerfect’in yaşadığı bu keskin popülarite kaybını Windows 95‘te WordPerfect desteğinin kaldırılmasına bağlayan Novell, Microsoft’un işletim sistemlerindeki monopolünü uygunsuz şekilde kullanmakla suçluyordu.

Ancak aradan geçen 10 yılın ve Microsoft’un kurucularından Bill Gates’in de bizzat dahil olduğu münakaşaların ardından Windows 95′e yönelik olarak açılan bu dava sonuçlandı ve ABD Yüce Mahkemesi, Microsoft’u suçsuz buldu.