Okey Oyna
Tavla Oyna

Blackphone hakkında yeni detaylar çıktı

Blackphone hakkında yeni detaylar çıktı

GeeksPhone ve Silent Circle ortaklığıyla geliştirilen kriptolu akıllı telefon Blackphone’un donanımsal özellikleri hakkında yeni detaylar ortaya çıktı.

Firefox işletim sistemli ilk akıllı telefonların yapımından sorumlu olan İspanyol telefon üreticisi Geeksphone ve kominikasyon şifreleme firması Silent Circle, Blackphone adını verdikleri yeni bir kriptolu akıllı telefon için bir araya geldiklerini bu yılın başında duyurmuşlardı. Dünyanın gizlilik ve güvenlik odaklı ilk akıllı telefonunu üretme iddiasıyla yola çıkan bu iki firma, yeni telefonlarının donanımsal özellikleri hakkındaki yeni detayları teknoloji dünyasıyla paylaştı.

İki firma tarafından yapılan açıklamaya göre Blackphone‘un içinde Nvidia Tegra 4i işlemci yer alacak. Temel önceliği güvenlik olan bu yeni kriptolu akıllı telefon için seçilen Nvidia Tegra 4i işlemci, kullanıcıların normal bir akıllı telefonda beklediği performansı da almasını sağlayacak. Geeksphone’un açıklamsına göre Blackphone için geliştirilen Android tabanlı PrivatOS işletim sistemi de bu işlemcinin yardımıyla sorunsuz bir şekilde çalışabilecek.

Geeksphone Blackphone‘un daha önce açıklanan donanımsal özellikleri arasında 720p çözünürlükte 4.7 inç dokumatik ekran, 1 GB, 16 GB dahili hafıza, 8 megapiksel arka kamera ve 5 megapiksel ön kamera yer alıyor. Telefonun güvenli hale gelmesini sağlayan PrivatOS ise Android 4.4 KitKat işletim sistemi üzerine kurulmuş. Şubat ayında ön siparişe sunulan ve kısa sürede tükenen Blackphone’un, Haziran ayına kadar piyasaya sürülmesi bekleniyor.