Okey Oyna
Tavla Oyna

SGK Prim Sorgulama SGK Borç Sorgulama SSK SGK Hizmet Dökümü

SGK Prim Sorgulama SGK Borç Sorgulama SSK SGK Hizmet Dökümü

TC kimlik no ile SGK SSK işlemleri artık bir tık ötenizde. SGK SSK vatandaşa büyük kolaylık sağlıyor. SGK Sorgulama SGK SSK SSK işe giriş sorgulama işlemleri Mynet'te

Şifresiz olarak SGK (SSK) HİZMET DÖKÜMÜ nasıl yapılır. SGK (SSK) hizmet dökümünü sağlamak kurumun sitesine girmek ve sadece TC KİMLİK no ile hizmet dökümüne ulaşabilirsiniz. SGK PRİM SORGULAMA işlemleri 15 Aralık 2011 tarihinden itibaren SGK SORGULAMALARI artık şifresiz olarak yapılabiliyor. Daha önce E-DEVLET sisteminde yer alan SGK PRİM SORGULAMA uygulamasına artık size özel kişisel kimlik bilgilerinizi girerek SGK (SSK) PRİM SORGULAMA yapabilirsiniz…

SSK

SGK

SGK SSK HİZMET DÖKÜMÜ

SGK SSK BORÇ SORGULAMA

SGK SSK DEKONT GÖRÜNTÜLEME

SGK SSK RANDEVU ALMA

SGK NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM

SGK PRİM SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Yeni uygulamada T.C. kimlik numarasının yanında nüfusa kayıtlı olduğu il/ilçe, cilt no gibi herkes tarafından bilinemeyecek özel bilgilerin girilmesi gerekiyor. SOSYAL SİGORTALAR KURUMU'nun son zamanlarda sıkça kullanılan sistemlerinden bir olan SSK sorgulama ve 4A hizmet dökümü alma sistemi kullanımda. SSK sorgulama hizmet dökümü alma ekranı mynet.com'da. Vatandaşlar sigortalarının yatıp yatmadığını bunun yanısıra, sigorta primlerinin ne kadar üzerinden yattığını SSK sorgulama prim ve hizmet dökümü bilgisi alma sistemi aktif edildi. Hizmet Dökmünü nasıl alacağınız bu haberin içinde detayları ile tarif edilmiştir. SSK sorgulama prim ve hizmet dökümü listesi. SGK Hizmet Dökümü almak için bazı bilgilerin girilmesi gerekiyor. SGK HİZMET DÖKÜMÜ Nasıl Alınır?

SSK SGK ŞİFRESİZ HİZMET DÖKÜMÜNÜ NASIL ALIRIM..

Çalışanların maaşlarının yanı sıra gelir vergisi, işsizlik sigortası, sağlık sigortası (SSK primi) gibi kesintiler yapılıyor.Çalışanlar bu kesintilerden sonra maaşlarını alabiliyorlar. Uzun yıllar boyunca SGK'ya kesilen SSK primler birikiyor. Sağlık güvencesi niteliğinde olan bu primler emeklilik sisteminin de temel taşlarından. SSK prim sorgulama sayfası giriş. SSK prim sorgulaması nasış yapılır. Sigortanızın yatıp yatmadığını bu istemler üzerinden öğretnebilirsiniz. Maaşlar yükseldikçe sigorta SSK primlkeri de artıyor. Bu yüzden bazı işverenler işçilerin sigortalarını düşük rakamlar üzerinden yatırma yoluna gidiyorlar. Bunun önüne geçmek için herkes kendi primini internet üzerinden kontrolebilecek.

Türkiye' deki her çalışanan gerek ihtiyaç gerekse meraktan girip kontrol ettiği SSK primlerinin açıklandığı siteye bu sayfan giriş yapabilirsiniz. SGK'nın hizmeti olan SSK Prim günü ve ücreti sorgulama ekranının ayrıntıları mynet.com'da Vatandaşlar TC Kimlik numaralarını sayfanın ilgili bölümüne yazarak sorgulama yapabilirler. SSK'nın sorgulaması yapılabilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu bu verileri sadece şahıslara özel paylaşıyor. Başkası elinde verileri olmayan diğer bir kişinin SSK Primlerini icleme şansını bulamıyor. SGK prim sorgulama ekranı bu sayfadadır.

ŞİFRESİZ OLARAK SSK SORGULAMASI YAPABİLİR, SGK HİZMET DÖKÜMÜ ALABİLİRSİNİZ. AYRICA SSK SİCİL NO SORGULAMA, SSK PRİM SORGULAMA, SSK EMEKLİLİK YAŞI HESAPLAMA GİBİ HİZMETLERE RAHATLIKLA ULAŞABİLİRSİNİZ.

SGK Hizmet Dökümü almak için 2 yöntem var. SGK Hizmet Dökümü almak isteyen vatandaşlara en kolay şekilde Hizmet Dökümü nasıl alınır tarif edeceğiz. 4A HİZMET DÖKÜMÜ SORGULAMA EKRANI...

CEP TELEFONU İLE SGK HİZMET DÖKÜMÜ ALMAK

Cep telefonlarınızdan ilk işe giriş tarihinizi ve toplam hizmet gün sayınızı sorgulayabilirsiniz.

e- Devlet veri sorgulama sistemi

Yeni bir uygulama başlatan sgk.gov.tr, bu uygulaması ile vatandaşların site site gezerek yada sorgulama yaparak toplam hizmet gün toplamını öğrenmelerini kolaylaştırıyor.

Peki bu işlem nasıl yapılıyor? Cep telefonlarınızdan hizmet gün toplamını öğrenmek için ne yapmanız gerekiyor?

“PT yaz boşluk bırak T.C. Kimlik Numaranı yaz boşluk bırak AİLE SIRA NO”nu yaz 5502’ye kısa mesaj at. SGK Hizmet Dökümü mesaj ile size iletilecektir.

SGK Son 7 yıl Hesabı

SGK Son 7 yıl Hesabı, SSK’dan emekli olmak için son 3.5 yıl nasıl hesaplanır. 1 Ekim 2008 öncesi sigortalı olan bir kişi, emekli olacağı tarihten önceki 2.520 güne bakıyor. Hangi statü fazlaysa emeklilik de o kurumdan geliyor.

HANGİSİ 1.261 GÜNDEN FAZLAYSA

1 Ekim 2008 öncesi sigortalı olup, bu tarihten sonra emekli aylığı talebinde bulunan kişilere emekli aylığı bağlanırken bu kişilerin son yedi yıldaki çalışmalarına bakılıyor. Son yedi yıl içerisinde hangi statü altında çalışmaları daha fazla ise bu kişilerin emeklilikleri o statüye göre değerlendiriliyor. Yani emekli olacağı tarihten önceki son yedi yıl yani 2.520 günün yarısından fazlası hangi statüde geçirilmişse o statüden emekli olunuyor. 1.261 gün SSK’lı olan 1.259 gün Bağ–Kur’lu olan kişinin emeklilik işlemleri SSK’lı olarak yapılıyor.

Son Yedi yıl hesabı nasıl yapılır:
Yedi Yıl: 7X360=2.520 gün yapar.
2.520/2 ( Yarısı) 1.260 gün yapar (3.5 Yıl)

Sigortalı olduğunuz ( SSK, Bağkur, Emekli Sandığı) son yedi yıl içinde 1.261 gün hangi kurumdan primleriniz ödendi ise o kurumdan emekli olursunuz.

Önemli: Son yedi yıl, sigortalılık süresi veya yaş şartının yerine getirildiği tarihten geriye doğru yedi yıl değil, son prim ödeme tarihinden geriye doğru fiilen prim ödenen yedi yıldır. Diğer bir deyişle, toplam prim gün sayısının son 2520 günüdür.

Torba yasa 2014 neler var?

Hükümet, yüzlerce torba yasa çıkardı. Fakat bir türlü milyonların beklediği düzenleme çıkmadı. Torba yasa sayesinde Bağkur ve vergi borçlarında af ve yapılandırma bekleyenler, istediğini henüz almadı. Meclis geçen haftadan itibaren çalışmaya başladı. SGK ile ilgili tüm sorgulama ve bilgi alma işlemlerinizi www.sgk.gov.tr adresinden yapabilirsiniz.

Yenişafak'taki habere göre 5.5 milyon vatandaşın Bağ-Kur ve Genel Sağlık Sigortası (GSS) borcunun silineceği belirtildi. Tasarı ile borçluların biriken gecikme zammının yarısının silineceği, kalanının da 36 takside bölüneceği bildiriliyor. Türkiye'de erken emeklilik gibi geçmişteki popülist politikalar nedeniyle yapılan yanlış politikaların sıkıntısı bugün de sürüyor. Ekonomik krize rağmen AB ülkelerinde halen sigorta sisteminde prim aktüeryal hesabında 4 çalışan bir emekliye bakarken, Türkiye'de ise 1.98 çalışan (2 bile değil) bir emekliye bakmak zorunda bulunuyor. Ekonomi bürokrasisi söz konusu oranı AB ülkelerindeki seviyeye yükseltmek için istihdam oranlarını artıracak çalışmalar yaparken, diğer yandan ise emeklilik için toplanması gereken primler, görevini suiistimal eden memurlar nedeniyle toplanamayıp prim tahsilatlarının gerilemesine yol açıyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yetkililerince Meclis'e getirilmesi planlanan tasarı ile 5.5 milyon vatandaşın Bağ-Kur ve Genel Sağlık Sigortası (GSS) borcunun silineceği iddia ediliyor. Getirilmesi düşünülen tasarıyla 5.5 milyon kişinin gecikme zammının yarısının silinmesiyle, borcunun 36 takside bölüneceği dile getiriliyor. Bu kapsamda 1479 sayılı yasaya göre Bağ-Kur'lu, 2926 sayılı yasaya göre Tarım Bağ-Kur'lu ve 5510 sayılı yasaya göre SSK'ya 24 aydan çok Bağ-Kur prim borcu olanların hem borçlarının hem de borçlu oldukları sigortalılık sürelerinin silinmesini içeren yasal düzenleme ihtiyacının SGK'daki memurların görevini yapmaması nedeniyle olduğu belirlendi. Bu prim borçlarında hem işverenlerin işçilerin sigorta primlerini yatırmaması, hem de kendi nam ve hesabına çalışanların primlerini yatırmaması yer alıyor.

Yasa imkan verdi ama tahsil edilmedi

SGK'ya olan prim borçlarına ilişkin, 5510 sayılı Kanun'un, bir yılda sigorta primlerini yatırmayan kişilerden bir yılın sonunda cebri icra yolu ile tahsili düzenlemesi bulunduğuna dikkat çeken yetkililer, buna rağmen, SGK müdürlüklerinin prim borçlarını tahsil etmediğini dile getirdiler. Yetkililer, bu aksaklığın Sayıştay raporlarına da girdiğine işaret ederlerken, raporlarda 'SGK'nın tüm alacaklarının zamanında tahsil edilmediği, idarenin de bunları tahsil etmek için gereken sorumluluğu yerine getirmediği' ifadelerinin bulunduğunu kaydettiler. Süleyman Demirel döneminde erken emeklilik düzenlemesi ile SSK prim aktüeryal dengesinin bozulduğunu hatırlatan yetkililer, aradan geçen 15 -20 yıla rağmen bu bozulmanın düzeltilemediğini, dengenin yeniden sağlanabilmesi için çaba gösterilmediğini dile getirdiler. SGK yetkililerinin 5510 sayılı kanunun gereğini yerine getirme yerine Bağ-Kur prim borçlularına bir af düzenlemesi yapmalarının 'sadece kişisel olarak kendilerini kurtarma' girişimi olduğunu belirten yetkililer, 'Prim borcunu ödemeyenler için iki yol bulunuyor. Ya icra göndereceksin, ya da 'ben bu alacaklardan vazgeçiyorum' diyerek kanun yapacaksın. Ama 'senin icra göndermen gerekiyordu, neden göndermedin'.

SGK NEDİR?

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU'nun kısaltmasıdır ve riskden dolayı geliri ile kazançları azalan vatandaşların başkalarına muhtaç olmadan yaşama ihtiyaçlarını gidermek için kurulmuş sistemdir. Bununla birlikte sosyal riskler sonucunda çıkan zararı devlet karşılar. Hastalık ve kaza gibi durumlarda hastenelerden faydalanabilir ve emekli maaşı alabilirsinizsgk

Ayrıca ortaya çıkan esktra masraflar için gelir kaybının belli bir yüzdesini de devlet karşılamaktadır. Sosyal güvenlik hayatın türlü sonuçları karşısında bir yoksulluğa maruz kalmadan hayatlarını devam ettirmek demektir.

İnsanların hayat boyunca yaşam kalitesini etkileyen en önemli unsur sosyal güvence içinde olmaktır. Sosyal güvenlik, insanların gelirlerine bakılmaksızın toplum huzurunu ve refahını bozan sosyal tehlikelerin verdiği zararlardan “insan hakkı” ve esas itibariyle de “devlet görevi” olarak primli ya da primsiz sistemlerin kullanılması, kişilerin sosyal tehlikelerin zararlarından kurtarılma güvencesidir. Bu doğrultuda ülkemizde sosyal güvenlik hakkı, Anayasamızın 60 ıncı maddesindeki “Herkes sosyal güvenlik hakkına sahiptir. Devlet bu güvenliği sağlayacak gerekli tedbirleri alır ve teşkilatı kurar” hüküm ile açıkça ortaya konmuştur.

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU (SGK)

Ekim başında yürürlüğe girecek ikinci aşama sosyal güvenlik reformu düzenlemelerinin uygulamasına açıklık getirdi.

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun ilişkin hükümleri Ekim ayı başı itibariyle yürürlüğe giriyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun söz konusu hükümlerin uygulama esaslarına açıklık getiren 15 tebliği de bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandı.

ALİ TEZEL'DEN EMEKLİLİK ÖNERİLERİ

SGK SSK'dan emekli olmak ve az prim ödemek için kapıcı-hizmetli sigortalısı olun

1.10.2008 günü SSK'nın isteğe bağlısı kaldırıldı ve yerine isteğe bağlı Bağ-Kur geldi. Bağ-Kur'dan emeklilik hem daha geç hem de emekli aylığı daha düşük bu sebeple, çalışmayan ama prim ödeyip emekli olmak isteyenler, kapıcı veya ev hizmetlisi sigortalısı olurlarsa hem vergi ödemezler hem de az prim ödeyip SSK'lı sayılırlar...

1-Prim rakamı arttı, sağlık primi de zorunlu

SSK’ya yüzde 25 oranında isteğe bağlı SSK primi öderken artık 1 Ekim 2008 gününden itibaren yüzde 20 emeklilik primi ve yüzde 12 oranında da GSS yani genel sağlık sigortası primi de ödeyeceksiniz. Yani, asgari ücret (1071 lira) alt sınır ve bu rakamın 6,5 katı olan 6961,5 lira üst sınır olmak üzere her ay dilediğiniz rakamın yüzde 32’si oranında prim ödemeniz gerekmektedir.

Öte yandan, tüm isteğe bağlılar 1.10.2008 gününden beridir GSS primi de ödemek zorundadır, benim sağlık giderlerim babam-eşim üzerinden karşılanıyor bu nedenle GSS primi ödemeyeceğim deme hakkınız artık yok.

2-SSK’nın isteğe bağlısı artık yok

1 EKİM 2008 gününden sonra SSK’lılara 4/A’lı, Bağ-Kur’lulara 4/B’li ve T.C. Emekli Sandığı iştirakçilerine de 4/C’li denecektir. Kimin nereden emekli olunacağının tespiti yapılırken eskiden olduğu gibi son 7 yıllık (2520 günlük) prim ödemelerinde en çok nereye prim ödenmişse o şartlarla emekli olunma ilkesine aynen devam edilecektir.

1 Ekim 2008 günü yürürlüğe giren yeni isteğe bağlı sigortalılığın en önemli farklılığı ise 30 Eylül 2008 günü ve öncesinde SSK’ya 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu gereğince isteğe bağlı olarak prim ödeyenlerin 1 Ekim 2008 gününden sonraki sürelerde ödeyecekleri isteğe bağlı primleri, 4/B’li (eski adıyla Bağ-Kur’lu) olarak değerlendirilecek olmasıdır. Yani, ister eski SSK isteğe bağlısı olsun ister yeni isteğe bağlı olsun 1 Ekim 2008 günü ve sonrasında ödenecek isteğe bağlı sigorta primleri Bağ-Kur’a (4/B’ye) ödenmiş sayılacaktır.

Bu durumda 1 Ekim 2008 gününden sonra isteğe bağlıya 1260 gün (3,5 yıl) prim ödeyen birisi şimdiki SSK şartları (4/A) ile değil şimdiki Bağ-Kur (4/B) şartlarıyla emekli edilecektir. Mesela bugün SSK’dan 5000 veya 3600 gün ile emekli olmayı beklerken birden hem emeklilik yaşının uzadığını hem de 9000 gün prim ödemek yükümlüsü olabileceklerdir.

3-SSK’lı işe girmek pahalıya gelir

İSTEĞE bağlı SSK SGK sona erdiyse biz de o zaman bir işyerinde SSK’lı olarak işe girer ve öyle prim öderiz ve yine SSK’lı gibi emekli oluruz diyebilirsiniz bu mantıklı bir karar olabilir ama sonuçları pahalıdır. Çünkü, bir işyerinde işe girerseniz ödenecek prim oranı yüzde 33,5 ile yüzde 39 arasında değişirken, isteğe bağlının yüzde 32 oranına göre epey yüksektir. Ayrıca, bir işyerinde işe girince primden başka Gelir Vergisi ile Damga Vergisi de ödeneceğinden kişi başına ödenen rakam epey yükselecektir. Aylık 1000 YTL brüt kazançlı bir işçi için işverenin ödeyeceği tüm primler ile gelir-damga vergileri toplamı (asgari geçim indirimi hariç) 504,75 YTL’dir. Yani, 1000 YTL kazanç bildirimi ile isteğe bağlı prim ödense 320 YTL ile bir işyerinde işe girilince ödenecek prim ve vergi toplamı 504,75 arasında epey fark vardır.

4-Hizmetçi-Kapıcı olarak işe giren kazançlı çıkar

193 Sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 23 üncü maddesi gereğince, “...Hizmetçilerin ücretleri (Hizmetçiler özel fertler tarafından evlerde, bahçelerde, apartmanlarda ve ticaret mahalli olmayan sair yerlerde orta hizmetçiliği süt ninelik, dadılık, bahçıvanlık, kapıcılık gibi özel hizmetlerde çalıştırılanlardır)...” Gelir Vergisi’nden muaftır. Bu durumda aylık 1000 YTL kazanç bildirilen bir kapıcılık-hizmetçilik işyerinden SGK’ya eski adıyla SSK’lı yeni adıyla 4/A’lı gibi bildirilirse ödenecek olan prim işsizlik sigortası dahil yüzde 36,5 oranıyla 365 YTL prim ödenecek ama hiç gelir vergisi ödenmeyecektir. Üstelik yüzde 5'lik işveren teşviki ve geçmiş altı ayda sigortanız yoksa iki teşvikten de yararlanıp 280 lira gibi prim ödeyerek isteğe bağlıdan daha ucuza SGK SSK sigortalısı da olunur.

SSK SGK HABERLERİ

'SGK felçli hastaları mağdur eder'

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon İşletmecileri Derneği Başkanı Dr. Köksal Holoğlu, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı'nın Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon alanına yönelik yayınladığı genelgenin felçli hasta grubunda ciddi mağduriyet oluşturacağını söyledi

1 Mayıs'ta yürürlüğe girecek olan 2014/10 sayılı genelge, SGK ile anlaşması olan özel sağlık kuruluşlarının günlük yapabileceği fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarına sınır getiriyor.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon İşletmecileri Derneği Başkanı Dr. Köksal Holoğlu, yaptığı yazalı açıklamada genelge ile engelli hastaları kapsayan ve Sağlık Uygulama Tebliğinde A grubu olarak tanımlanan hastalara verilecek rehabilitasyon uygulama sayısı 16 hastadan 8 hastaya düşürülerek, yarı yarıya azaltıldığını belirtti.

Ayrıca genelge kapsamında ortopedik engelli hastalara verilen tedavinin kapasitesi de %55 oranında düşürüldüğünü vurgulayan Holoğlu’nun açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Bu hasta grubunun tedavi olabileceği ve yeterli sağlık hizmetini alabileceği alanlar kamuda da oldukça kısıtlıdır. Genelge’nin basında yer almasının ardından SGK’nın yaptığı açıklamada belirtilen “hesaplamalar 10 hekim üzerinden yapıldı” konusu gerçekle örtüşmemektedir.

Sağlık Bakanlığı’nın 2008 yılından bu yana Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon alanında uyguladığı kota kapsamında yeni hekim kadrosu açılamamıştır. Şu anda Türkiye’de bulunan hiçbir fizik tedavi merkezi veya hastanesinde zaten 10 hekim kadrosu yoktur. 200 Yataklı olan Özel İncek Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi’nin dahi 5 hekim kadrosu bulunmaktadır. Sağlık Bakanlığı tarafından uygulanan kota nedeniyle var olan hasta grubuna dahi yeterli hizmet verilemezken, SGK’nın yayınladığı genelge ile bu hasta grubu adeta cezalandırılmaktadır.

Hasta mağduriyetlerinin yaşanmaması için Sosyal Güvenlik Kurumu’nun, Sağlık Bakanlığı, üniversiteler ve özel sağlık kuruluşlarının yetkililerinin katılacağı bir değerlendirme toplantısı yapması, ortak akıl ile alınacak kararlarla hasta mağduriyetinin önüne geçilmesi yönünde daha sağlıklı sonuçlar doğuracağına inanıyoruz.”

SGK'dan emeklilere kötü haber

Yüz binlerce emekli, birikmiş destek primini ödeyemediği için maaşından haciz yoluyla kesinti riski ile karşı karşıya.

Emekli olduktan sonra esnaflık yapan 612 bin kişi,SGK'ya borçlu çıktı.

2003'te çıkan bir kanun, emekli olduktan sonra esnaflık ile uğraşanları Sosyal Güvenlik Destek Primi yükümlüsü yaptı.
Borçluların sayısını bilmeyen SGK, 2012' de Maliye ile bilgi alış verişi yaptı.Ortaya düşünülenin çok üstünde borçlu sayısı çıktı.
Birçok vatandaş, emekli olduktan sonra işyeri açıp esnaflık yapıyor. Bu kişiler, 2003’teki kanun değişikliği ile Sosyal Güvenlik Destek Primi yükümlüsü oldu. Ancak çoğu yükümlünün bundan haberi olmadı. SGK da borçluların sayısını bilmiyordu. Maliye’nin 2012’de yaptığı hesaplamada 612 bin emeklinin borcu çıktı.

Emekli olduktan sonra işyeri açıp esnaflık yapanların başı, Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP ) ile dertte. Yüz binlerce emekli, birikmiş destek primini ödeyemediği için maaşından haciz yoluyla kesinti riski ile karşı karşıya. Normalde emekli maaşlarına haciz konulamıyor; ancak Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) olan borçlar ile nafaka borçları istisna tutuluyor. Dolayısıyla SGDP borcu olan emeklilerin maaşından kesinti yapılıyor. SGK aslında kaç kişinin destek primi kapsamında çalıştığını tespit edemiyordu. 2012 yılında Maliye Bakanlığı ile yapılan veri alışverişinde prim ödemesi gereken kişi sayısının bilinenin çok üstünde olduğu ortaya çıktı. Buna göre, destek primi borçlusu 612 bin 518 kişi. Yıllarca ödenemeyen borçlar sebebiyle 800-900 TL maaş alan emeklilerin 10 bin lirayı aşan prim borcu birikti ve toplamda 1 milyar 192 bin TL’ye ulaştı. SGK, 2012’den itibaren borçluların peşine düştü. Uzmanlar, bakkal, terzi ve benzeri küçük işler yapan emeklilerin bu denli yüksek prim borçlarını ödemesinin mümkün olmadığını belirtiyor. Çözüm olarak, haciz yerine birikmiş borçlara af öneriliyor.

Emekli olduktan sonra işyeri açarak çalışanların Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) ile başı dertte. 612 bin emekli, destek primlerini ödeyemedikleri için maaşlarından haciz yoluyla haciz kesintisi yapılmasıyla karşı karşıya. Normalde emekli maaşlarına haciz konulamıyor. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) olan borçlar ile nafaka borçları bunun istisnasını oluşturuyor. Bu nedenle destek primi borcu olan emeklilerin maaşlarından kesinti yapılıyor.

SGK verilerine göre 612 bin emeklinin 1 milyar 192 bin lira destek primi borcu bulunuyor. Uzun yıllardır ödenemeyen borçlar nedeniyle 800-900 TL emekli maaşı alan kişilerin 10 bin lirayı aşan prim borçları birikti. Bu borçların ödenebilmesi için geçen yıl emeklilere, taksitle ödeme imkanı getirilmişti. Ancak emeklilerin önemli bir bölümü bu affa rağbet göstermedi. Aftan sonra borçlu sayısı azalacağına artarak 612 bin emekliye çıktı. SGK, destek primi borçlarını tahsil edebilmek için emekli maaşlarından yüzde 25 kesinti yapıyor. Uzmanlar, bakkal, terzi ve benzeri küçük işler yapan emeklilerin bu denli yüksek prim borçlarını ödemelerinin mümkün olmadığını, birikmiş destek primi borçlarına af çıkarılması gerektiğini belirtiyor.

2003 yılına kadar yalnız emekli olan esnaftan kesilen destek priminin kapsamı, bu tarihten sonra bütün emeklileri kapsayacak şekilde genişletildi. Böylece işçi ve memur emeklileri, işyeri açarak çalışmaları halinde destek primi ödemek zorunda kaldı. Yüzde 10 olarak uygulanan destek primi, Sosyal Güvenlik Reformu ile 2008 yılından itibaren kademeli olarak artırılarak yüzde 15’e çıkarıldı.

2003 yılında kanun değişikliği ile işyeri açan işçi ve memur emeklileri destek primi yükümlüsü olurken emeklilerin büyük bölümünün bu durumdan haberi dahi olmadı. Bu nedenle prim borçlarını ödemedi. SGK da kaç kişinin destek primi kapsamında çalıştığını tespit edemedi. 2012 yılında Maliye Bakanlığı ile yapılan veri alışverişinde destek primi ödemesi gereken kişi sayısının bilinenin çok üzerinde olduğu ve bu kitlenin önemli bir bölümünün destek primi ödemesi yapmadığı ortaya çıktı. Bu tarihten itibaren SGK birikmiş alacaklarının peşine düştü.

Ancak küçük esnaflık yapan pek çok emeklinin biriken borçları ödeyecek gücü olmadığı için tahsilat girişimleri başarılı olamadı. Geçen yıl bir af çıkarılarak faizlerde indirim ve taksitlendirme imkanı sunuldu. O tarihte 480 bin kişi olan destek primi borçlusundan 250 bin kişisi affa başvurdu. Gelinen noktada af için başvuranların borcunu ödemediği ve destek pirimi borçlularına yenilerinin eklendiği görülüyor.

Zaman'da yer alan habere göre, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in, CHP Ankara Milletvekili Sinan Aygün’ün soru önergesine verdiği cevap, tablonun adeta kangrene dönüştüğünü ortaya koyuyor. Buna göre SGDP borçlu sayısı 612 bin 518 kişi. Bu kişilerin toplam 1 milyar 192 bin TL prim borcu bulunuyor. Bu borcun 346 bin kişiye ait olan 1 milyar liralık kısmı 2008 yılı öncesine ait. 266 bin kişiye ait olan 191 milyon liralık tutar ise 2008 sonrasında biriken borçlar.